3x Válečný dokument 3 - Praha 1945: Poslední bitva s Třetí říší/Tanky vítězství/Tank T-34

O úroveň výš

3x Válečný dokument 3 - Praha 1945: Poslední bitva s Třetí říší/Tanky vítězství/Tank T-34

Praha 1945: Poslední bitva s Třetí říší (Prague 1945: The Last Battle of Third Reich)
režie: Alexander Sidorov , Rusko, 2005, 44 min.
Dne 5. května v poledne vypuklo v Praze povstání. Českoslovenští povstalci postavili barikády. Poslední bitva s Třetí říší právě začala... Dokument přibližuje zásadní momenty povstání a odpovídá na mnohé otázky. Proč bylo zapotřebí vyslat pomoc povstalcům v Praze, když bylo více než jasné, že hitlerovská říše padne nejvýše do dvou týdnů a Praha bude svobodná? Kdo povstání organizoval a dal signál k jeho zahájení? Jakou úlohu sehrála v potlačování povstání armáda generála Vlasova? V dokumentu vystupují jak přímí účastnící květnových událostí, tak i členové odboje, sovětští výsadkáři, kteří byli vysazeni na území Československa před vypuknutím povstání, obyvatelé Prahy a váleční veteráni.

Tanky vítězství (Tanks of Victory)
režie: Valerij Balajan, Rusko, 2003, 44 min.
Věhlasný a nejdokonalejší stroj své doby tank T-34 pomohl Rudé armádě porazit Německo na východní frontě, přesto se zdá, že legenda, jíž byl tank T-34 opředen, byla dávno zapomenuta. Víme o něm už jen velmi málo a spoustu toho jsme už zapomněli. V tomto dokumentárním filmu odborníci společně s veterány z prvních linií divákům ukážou, jak se T-34 stal nejlepším tankem 2. světové války. Vítězství na východní frontě je v mnoha ohledech právě zásluhou tanků T-34 a těžkých tanků IS-2, jakož i těch, kteří tento legendární bitevní stroj zkonstruovali, a těch, kteří ho v bojích ovládali.

Tank T-34 (Battle Stations: T-34 Russia´s Victory)
režie: Taylor Downing, USA, 2001, 45 min.
Ruský tank T-34 byl pravděpodobně nejlepším tankem celé 2. světové války. Ve srovnání se západními tanky byl velice jednoduchý. Klíčem k úspěchu T-34 bylo jeho pancéřování, silné téměř 5 cm, a také jeho kanón. První modely byly vyzbrojeny 76 mm děly. Pozdější tanky však byly vybaveny ještě vražednějším, 85 mm dělem. Další výhodou byl dieselový motor, který nezačal hned hořet, když byl tank zasažen. Tyto tanky byly vyvinuty v dokonalém utajení na Sibiři. Sovětští inženýři a dělníci v katastrofálních podmínkách započali jejich výrobu ve velkém, pracovali do úmoru, byli totálně vyčerpaní. Tank T-34 se zúčastnil těch největších tankových bitev v historii na Východní frontě.


produkce Filmexport: Ano

barva: černobílý/barevný

obraz: 4:3 PAL, region 2

zvuk: Dolby Digital 2.0

jazyková verze: česká, anglická, ruská

typ nosiče: 3x DVD-5, papírová pošetka

EAN: 8595052270423