Keltové I - papírová pošetka

O úroveň výš

Keltové I - papírová pošetka

Keltové byli prvními Evropany na sever od Alp, kteří vyrostli z anonymity. Byli to divoši, zuřivci a pijáci, ale také romantici a mystikové. Sdíleli skupinu jazyků, jež se stala prazákladem nejstarších a dodnes živých jazyků Evropy. Jejich příběh je příběhem o přežití, vzdoru a kreativitě, tak často vystavované tváří tvář útlaku.

1.díl: Na počátku (52 min.) - Kdo byli Keltové? Odkud přišli? Čím je jejich kultura tak výlučná? Kolébkou Keltů je střední Evropa, kde byly odhaleny pozůstatky datující se od období 800 let před n. l., v oblasti solných dolů a pohřebišť v okolí vesnice Hallstatt v Rakousku.

2.díl: Poražení hrdinové (52 min.) - V roce 1857 došlo k objevení starověkých artefaktů na břehu jezera Neuchatel ve Švýcarsku. Keltská kultura se rozprostírala na rozsáhlém území od Anatolie k Iberskému poloostrovu, od Středozemního po Severní moře. Po roce 400 před n. l. vyrazily keltské kmeny přes Alpy a zaútočily na Řím a Delfy. Musely se postavit Římskému impériu a úpadek Keltských národů byl započat.

3. díl: Posvátné háje (52 min.) - Keltské chápání jejich vlastního světa, podoba jejich božstev, jejich kněží, lidské oběti, posvátné háje a přírodní chrámy, to vše jsou atributy spojené s keltským náboženstvím. Mnoho ze svátků slavených v západní civilizaci a láska k poezii, ke slovu a hudbě je to, co spojuje keltské národy s jejich potomky.

videoukázka

originální název: The Celts eps. 1-3

délka: 156 min.

barva: barevný

rok výroby: 2000

studio: S4C

země původu: Velká Británie

scénář: Caryl Ebenezer, J. Mervyn Williams

hudba: Karl Jenkins

obraz: 4:3 PAL, region ALL

zvuk: Dolby Digital 2.0

jazyková verze: česká, anglická

typ nosiče: DVD-9, papírová pošetka